Search This Blog

Tuesday, April 20, 2010

Brumm, brumm, Broome!!

Ja olemegi tagasi Broome’is, tagasi kohas, mida peame enda jaoks Austraalia koduks. Tegelikult j6udsime siia juba laup2eval, vastu v6ttis meid metsik kuumus, siiski m6nus kodune tunne. Kodumaa tundega ei ole see aga v6rreldavgi!

Tanami k6rbetee, mis pidi olema l2bimatu, oli 100% l2bitav, siiski pidi olema ettevaatlik, kuna vihm oli uuristanud teele sygavad ning ootamatud kraavid. Kohati j2ttis tee kvaliteet asfalttee mulje, kohati oli nii treppis, et kiirust ei tahtnud kohe yldse alla lasta, tahtsime vaid korrugatsioonist yle veereda. Eks ikka paar auku tulid ootamatult, aga eks see juba ykskord nii ongi. Paar mudasompu oli ka, see aga oligi k6ik. Meie armsatele autodele see tee muidugi head ei teinud, n2iteks ei t88ta meil ohutuled ega vasak suunatuli, esiklaasi saime 3 kivi ning yks m6ra liigub ikka vaikselt edasi. 6nneks ei ole see aga nii hull, et peaks kohe klaasi vahetama hakkama, kui h2sti l2heb, j22b see uute omanike t88ks. Ka Marini ja Gristo s6bral on vasaku suunatulega probleeme, juhipoolne esiklaas ei taha h2sti t88tada ning osad seierid armatuuril on lakkanud t88tamast.
Samas on ju see vaid materiaalne kahju, mis on korvatav, elamused meie tripist on vapustavad, kindlasti yhed parimad! Olime neljakesi t2iesti yhel lainel, mis aitas v2ga kergesti otsuseid langetada... tegelikult ei olnudki midagi langetada, sest k6ik olidki koheselt yhel meelel. Ja nii me siis trippisime, chillisime, naljatasime ja lasime viimasel pakiveinil 6htuti head maitsta. Kimberley regioonis on alkoholil hoopsiki piiravamad seadused (aborigeenide t6ttu), n2iteks ei myyda Broome’is pakiveine. Ega meie nagut kunagi neist suurt lugu ole pidanudki, siiski oli v2ga nostalgiline 6htuti seda mekkida ning m6elda ,et see on arvatavasti meie viimane pakivein Austraalias. :)

P2rast Tanami k6rbeteed (yle 1100 km), j6udsime tagasi p6himaanteele ning esimesse suuremasse asulasse nimega Halls Creek (Kimberley regioonis). Halls Creeki elanikkonna moodustavad peamiselt aborigeenid, seega on ka siin alkoholile piirangud, aga selliseid piiranguid ei osanud mitte oodatagi! Tahtsime endale v2ga viimaseks 6htuks midagi erilist pudelipoest osta, k6ik aga mis seal myydi, oli 2,4 ning 2,7 protsendine 6lu! Oi, kuis olime pettunud, samas oli see nii naljakas ja pood n2gi ka nii koomiline v2lja, meenutas veneaega, kui ka meie riiulid pooltyhjad olid, siin olid need aga t2iesti tyhjad! Kahjuks mul kyll t2pne informatsioon puudub, arvan, et vastavad seadused rakendati alles paar aastat tagasi.
Ka Alice Springsis kehtisid aborigeenidele omad seadused, tohtisid nad p2evas vaid yhe pakiveini osta ning andmed l2ksid k6ik andmebaasi kirja. Eks ma kyll m6tlesin, et miks siis niimoodi kindlalt just pakiveinile oma seadus on tehtud, lahendus on aga lihtne, k6ik ostavadki vaid pakiveini! :)

Eks siit tekib ka kysimus, miks on neil alkoholiga sellised mastaapsed probleemid. Eks k6ik ole ikka seotud ajalooga, nimelt ei ole aborigeenidel kunagi oma kultuuris alkohoolset jooki olnud, seega puuduvad nende kultuuris alkoholile ka vastavad seadused, puuduvad ettekirjutused, normid ning kasnevad sanktsioonid. Ja nii see juhtuski, et kui yhel p2eval tuligi valge mees oma alkoholiga, ning need aborigeenid, kes oma h6imumaalt valge mehe juurde kolisid, said esimese meki ja see esimese meki m6ju on hinnatud kaasajani.
Aborigeenide kultuur on v2ga omap2rane, siiski selle tundma6ppimine annab nii mitmeidki seletusi, miks nad just k2ituvad niimoodi, nagu nad t2napeval k2ituvad. K6ige lahtiseletamiseks v6iks teile lehekylgi kirjutada, see aga v6taks omajagu aega ja t2hendaks minu jaoks tsipa p6hjalikumat uurimist88 tegemist, mis oleks kyll ylimalt p6nev, aga hetkel ei ole selleks kohe yldse aega.

Ahjaa, Tanami k6rbetee l6pus, 150 km enne Halls Creeki, asub maailmas suuruselt teisel kohal olev meteoriidikraater, nimelt Wolfe Creek metoriidikraater. Tekkis see u. 300 000 aastat tagasi, mille p6hjustas 50 000 tonnine meteoriit, p6rutades maapinnale kiirusega 15 km sekundis. Kaatri diameeter ulatub 875 meetrini ning algne sygavus oli 120 meetrit, tuuled on aga kaatri p6hja aastatuhandete jooksul liivaga t2itnud ning t2nap2eval on kaatri sygavuseks vaid 50-60 meetrit . Meediasse on see rahvuspark leidnud tee l2bi horrorfilmi “Wolf Creek”, mis esilinastus 2005. aastal. Kuigi paljud kohalikud ning b2kkerid teavad r22kida, et film p6hineb t6estisyndinud lool ning filmiti siinsamas, ei ole see siiski p2ris 6ige. Filmimine toimus peamiselt L6una-Austraalia osariigis ning vaid teatud nyansid on seotud t6estisyndinud trag88diatega. Film ise r22gib kolmest b2kkerist, kes tripivad Wolfe Creeki kaatri juurde, autoparklasse tagasi tulles auto neil enam ei k2ivitu, 6htupimeduses tuleb appi neile kummaline mees, kes viib neid enda juurde, et aidata auto yle vaadata, hommikul aga on juba b2kkerid kinni seotud ning edasi l2heb nii nagu alati, yks p22seb, kaks langevad ohvriks.
Tegelikult ei ole selles piirkonnas yhtegi b2kkerite m6rva toimunud, kyll oli 90ndate alguses New South Walesi osariigis yks sarim6rvar, kelle ohvritepagasi moodustasid b2kkerid ning samuti P6hjaterritooriumil 2001. aastal, kus tapeti yks b2kker, teine aga suutis p6geneda ning nyydseks istuvad m6lemad m6rvarid vangis. Muideks tuli v2lja, et P6hjaterritooriumi m6rvari p6hiametiks oli Alice Springsist kanepi transportimine Broome’i ja seda loomulikult Tanami k6rbeteed pidi.

Nonii, aga l6puks ometi, laup2eva l6una paiku j6udsime Broome’i! Kyll oli magus tunne. :)
Meie tripp Tasmaaniast Broome’i v6ttis aega 19 p2eva, selle ajaga kasvatasime auto kilometraazi 6200 km v6rra. Nyydseks oleme oma Katiga 8,5 kuuga l2binud yle 30 000 kilomeetri ja ega see arv v2ga paljut enam kasva. Arvatavasti me eriti Broome’i ymbrusest autoga v2lja liigu, j2rgmine suurem reis tuleb ette v6tta juba 6hutranspordi abil, sinna aga on veel 6 kuud aega. :)

Kui puhtaks kasitud, l2ksimegi Zandersisse. Oi, seda koka r66mu, kui ta meid n2gi, ei j6udnud Miku k2tt 2ra suruda ja minu musitamist l6petada, olevat p2rastki veel m88da restorani ringi hypanud! Ta on ikka t2itsa omaette tegelane. :) Ja ega me pikalt j6udnud vesteldagi, kui taheti juba t88le rakendada, kohe ikka alla ei andnud, aga neljap2evast oleme t88postil tagasi. Kuna k6ik ylemused l2hevad mere peale kalastama, olen mina nagu plaksti terve maja eest vastutav.. oma esimesel t88p2eval!! Et sedapsi kohe! No ega seal vast midagi rasket ole, pean k6ik ruttu meelde tuletama ning trall v6ib taas t2ie hooga j2tkuda!

Gristo ja Marin peatuvad Broome’ist 20 km v2ljas mangofarmis, mis on tuntud igasuguste mangom8kerdiste poolest, maitsvate m8kerdiste poolest. :) Samuti teevad nad seal reedeti ning pyhap2eviti pizzasid ja no kuna on v6imalik, et see on meie ainus vaba pyhap2ev tuleva 6 kuu jooksul, p6rutasime ka kohale, et suu magusaks teha. Ja oi kui maitsvad need olid!! :)

Esmasp2eval saime taas Gristo ja Mariniga kokku, seekord juba Kaablirannas (Cable Beach), pl2kutasime niisama, kui yhel hetkel vaatasime, et v2ga tuttav Land Cruiser tuleb ja veelgi tuttavam n2gu vaatab vastu, ja autos oligi Maarius, meie k6igi vana tuttav eelmise hooaja Broome’i aegadelt. See oli ikka v2ga suur yllatus, kuna olime kuidagi 100% veendunud, et Broome’is ta kyll ei viibi. Ja ega ta ei olnudki siin pikalt olnud, oli just j6udnud eelmisel p2eval, ehk meist p2ev hiljem, tuli lihtsalt Broome’i puhkama niikauaks, kuni t88andja j2rgmise sihtpunkti ette annab. Ja nii me siis viiekesi ranna poole p6rutasime, nautisime p2ikest, kuumust ning seltskonda. K6ik oli tore, m6nus, kuni yhel hetkel rannas kihutades andis meie veeandur m2rku auto ylekuumenemisest. Maarius kihutas veel tsipa edasi ning peatus 200 meetrit eemal. M6lemal k2isid kapotid ylesse ning tuli v2lja, et m6lemal radikas lekib. Kuidas on see kyll v6imalik, et kolm maasturit p6rutavad m88da rannajoont liiva sees ning kahel neist, t2pselt samal ajal, ilmneb sama probleem!! :) T2iesti mystika! L6ppes k6ik aga sellega, et meile piisas vaid mingist vedelikust, mis augu kinni kattis, Maariusel tuli aga radiaator v2lja vahetada. Hetkel Mikk ja Maarius vahetavadki, Gristo pakib asju, kuna sai p2rlilaeva peale t88le, mina kirjutan siin teile blogi ning Marin tuli just proovikalt Zandersist, tundub, et meist saavad t88kaaslased! P2ris lahe, nalja hakkab saama ! L6puks ometi on teeninduspoole peal ka teine kodumaalane, vinks-vonks kodumaalane, jippii!! :)

Piltidega proovin homme tegelema hakata, see aga ei t2henda, et need homme yles saavad. :) P2evad m88duvad nii kiiresti, et ei ole siiamaani mahti saanud. Eks teil l2heb jah raskeks piltide ja juttude kokkupanemine, aga eks see annabki v6imaluse blogi uuesti lugeda.

Nyyd on aga taas aeg meie seltskonnal kokku saada ning rannam6nusid nautima minna. :)

Muahh!

No comments:

Post a Comment