Search This Blog

Tuesday, April 14, 2009

Broome

Broome'i ning Kaabliranda ( Cable Beach) peetakse yheks parimaks puhkusekohaks L22ne-Austraalias ning seda just punase liivakivi, tyrkiissinise vee ning p2rlivalge rannaliiva t6ttu, mis on nii m6nelegi vastupandamatu atraktsioon, lihtsalt rannas chillida ja logeleda. Ja loomulikult ei tee seda piirkonda eriliseks mitte vaid looduslik ilu, vaid ka kultuuriline ilu.
Nagu ikka mujalgi Austraalias, olid just aborgeenid need, kes algselt seda piirkonda asustasid. Esimene eurooplane, kes seda rannikut kylastastas, oli William Dampier 1688. aastal ning tema laeva j2rgi sai inglisekeelse nime endale Roebuck'i laht, mis kaunistab Broome'i linna rannikut. Siiski hakati Broome'i linnakeseks (town) kutsuma alles 200 aastat hiljem ning nime sai ta L22ne-Austraalia kuberneri, S88r Frederick Napier Broome'i, j2rgi. P2rast maailma suurimate p2rliaustrite avastamist Roebuck lahes hakkas Broome'i rahvaarv kiiresti kasvama siia rajatud p2rlit88stuse t6ttu. See omakorda kiirendas linna arengut ning majanduslikku heaolu, samuti paigutas Broome'i maailmakaardile. 20. sajandi esimesel kymnendikul tootis Broome 80% maailma nn p2rliaustrite emadest ("Mother of Pearls"). Siiski ei olnud see 2ri tulus k6igile, nii mitmedki Aasia, peamiselt Jaapani, kui ka Austraaliast p2rit p2rlipyydjad, kel vastava valdkonna teadmistepagas ning osavus oli piiratud, hukkusid hairynnakutes, tormides kui ka tehnika altvedamise t6ttu uppudes.Linna 22res asuvas "Jaapani surnuaias" on endale viimase puhkekoha leidnud 900 Jaapani p2ritolu p2rlipyydjat. Ei teagi, kas see on ahnuse, 6nne otsimise v6i pealehakkamise t6ttu, v6i k6ik need omadused kokku, mis neile hingedele saatuslikuks said. Ise ei julge ma rannast 100 meetri kauguselegi ujuda, aga kui teaksin, et seal kuskil peitub rikkus, kas riskiksin? :) Hehee, me elame ju 21. sajandis! :)

Oma ajaloo t6ttu kutsutaksegi Broome'i p2rlilinnaks, ja mitte vaid ei kutsuta, vaid terve linna kultuuriline pool on sellele tegelikult yles ehitatud! Linnapilti kaunistavad p2rlikarpide galeriid, poed, kus v6id nii valmisehteid osta kui ka ise endale yhtteist meisterdada ja loomulikult on igasuguseid asustusi, mille nimest leiab s6na "pearl" v6i "shell". V6rgutavad p2rlid on l2bi oma p2rlipyydjate siia ka aasia kultuuri meelitanud, see on s2ilinud t2nap2evani ning nii kutsutaksegi siin linnakeskust hiinalinnaks ehk Chinatown'iks, see on hubane, m6nus ja soe :)
Linna yheks t6mbenumbriks on veel pea 100aasta vanune vaba6hukino Sun Pictures. Ametlikult avati see 1916. aastal ning 2004. aastal kanti Guinessi rekordite raamatusse kui maailma vanim t88tav vaba6hukino. T2nap2eval on v6imalus igal 6htul nn kinoruumi kylastama minna ning t2htede all m6nd p6nevat filmi vaadata. Loodame, et meiegi sinna peatselt j6uame :)

Oi, ja nyyd kuumad ja tulised uudised! Mikul oli t2na teine t88paev Zandersi rannarestoranis ja mina sain t2na p2rastl6unal teada, et oleksin pidanud ka t2na hommikul kell 9 t88postil olema! :) Aga nagu k6ik on siin ja seal nii chill, 8eldi taas "no worries" ja nii alustangi hoopiski homme p2eval kell kaks. Aah, ja kust siis see teadmatus, nimelt unustasid ylemused Mikule edasi 8elda :) Ja taas nii chill ongi :) Ja mis teeb selle koha veel chillimaks, on peakoka ytlus:" And Mikk, do remember, you are still on your holidays" :) Ehk siis, et Mikk, pea meeles, sa oled siiski puhkusel! :) Ja Miku paari p2eva kogemustest selgub, et ega peakokk ei valetanud, k6ik chillivad ringi ja v6tavad asja rahulikult ja miks ka mitte, oled ju siiski puhkusel ja palka makstakse tundide j2rgi! Seega mida aeglasem oled, seda rohkem palka saad! :) Mikul l2heb siis kyll aga k88gis raskeks :) Mina aga ei oska selle koha pealt veel midagi kosta, eks homme n2eb :)

Oi,oi, mida meil siin karavanipargis enne p2ikeseloojangut n2hti!! Yks suuremat sorti ussike roomas siin edukalt ringi!! Mina ei pannud alguses t2hele, muudkui lugesin siin, kuni 2kitselt m2rkasin rahvamassi ning kaugemalt ka ussikest ennast. L2ksin siis ka l2hedamale kaema. Paar austraallast arvasid alguses, et on myrgiseim ussike, mida siin maal leida v6ib, l6puks aga veendusid, et oli hoopiski mustpea pyyton, kes ei ole meile ohtlik. 2revust oli palju ja tegelikult on ikka veel, sest need p66sad, kuhu ta meist maha j2i, on meie telgist vaid umbes 15 meetri kaugusel. Taskulamp on suunatud nyydsest minu jalge ette ja sammud on aeglased ning ettevaatlikud. Loodame, et ta valib ikka endale parema tee ning l2heb tagasi sinna, kust oma teekonda alustas. Kummaline oli aga see, et tema l2hedus minu silmade all ei olnudki nii hirmus ja eemalepeletav, oli julgust ka l2hemale kaema minna, oli kuidagi aeglane ka teine. Aga nii, kui ta sinna p66sastesse l2ks, tuli minu hirm ka tagasi :) Ussid mulle ikka ei meeldi :)
Aah, ja kuidas ta yldse avastati, nimelt yks noormees astus talle peale, aga midagi hullukest ei juhtunud ja rohkemat ei oska ka mina r22kida :)
Grant r22kis mulle juba Perthis, kuidas usse eemale peletada, nimelt tuleb k6ndides trampida v6i lihtsalt k6vemini astuda, et ussikesed taipaksid v6ngete peale 2ra roomata. Ega tegelikult me ju neid palju n2inud ei olegi, peamiselt Port Hedlandist Broome'i s6ites tee peal. Yhe juures peatas Miku kinni, avas ukse ning ussike hakkas uudistavalt tema poole roomama. See oli minu jaoks jube hetk, palusin ainult, et ta ukse sulgeks. Tema aga eiras mind nii kaua, kuni ussike otsa ringi p88ras :) Siiamaani ei tea e t2pselt, mis tyypi ta oli ja kuna nende m22ramine v6ib vahetevahel uht keeruline olla, on parem k6igist eemale hoida. :)

Ilusat kevadet teile ja peatse kohtumiseni! :)

No comments:

Post a Comment